środa, 2 stycznia 2013

akt oskarżenia - znaczenie procesowe

Czynność wniesienia przez oskarżyciela aktu oskarżenia kończy etap postępowania przygotowawczego (śledztwa lub dochodzenia) a przenosi sprawę do rozpoznania przed sądem.

Powyższy moment niesie ze sobą istotną zmianę - podejrzany "zamienia się" w oskarżonego, zmienia się także istotne poziom dostępności akt sprawy. Uprzednio w toku postępowania przygotowawczego były one dostępne za zgodą prowadzącego dochodzenie/śledztwo, natomiast w sądzie strona uzyskuje do nich pełny dostęp.

Akt oskarżenia zawsze jest doręczany oskarżonemu oraz jego obrońcy (jeżeli oskarżony posiada obrońcę). Istnieje prawna możliwość złożenia tzw. odpowiedzi na akt oskarżenia - czyli przedstawienia kontr-stanowiska obrony.

Fakt wniesienia aktu oskarżenia nie oznacza w żaden sposób, iż oskarżony jest winny i zostanie skazany (i nie przesądza tego) albowiem obowiązuje w polskiej procedurze karnej DOMNIEMANIE NIEWINNOŚCI. Oznacza ono, że dopóki dana osoba nie zostanie skazana prawomocnym wyrokiem sądu karnego - dopóty nie wolno mówić o tym, iż popełniła ona dany czyn czy też używać wobec niej zwrotów per "przestępca".Natomiast to, że oskarżyciel wniósł akt oskarżenia oznacza, że zgodnie przepisami ustawy uznał on iż zachodzi wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynu przez oskarżonego. Słuszność toku myślowego oskarżyciela zweryfikuje niezawisły i niezależny (bezstronny) sąd.

Należy też dodać, iż etapie postępowania sądowego istnieje szeroka możliwość prowadzenia obrony, w tym zgłaszania nowych wniosków dowodowych. Z tego powodu - jeżeli ktoś nie ma obrońcy na tym etapie sprawy a chciałby go mieć - to gorąco zachęcam do ustanowienia obrońcy właśnie w tym momencie tj. po wniesieniu aktu oskarżenia a przed pierwszą rozprawą.

Ważne jest to, że w sądzie ponownie są przesłuchiwani wszyscy świadkowie uprzednio przesłuchani przez oskarżyciela - a zatem istnieje możliwość zadawania im pytań po raz pierwszy (jeżeli nie uczestniczył oskarżony w takim przesłuchaniu w śledztwie lub dochodzeniu) lub powtórnie (jeżeli uczestniczył oskarżony w przesłuchaniu w toku śledztwa lub dochodzenia).

Dodam jeszcze, że przed samą merytoryczną kontrolą akt oskarżenia podlega również kontroli formalnej prowadzonej przez sąd. Polega ona na sprawdzeniu czy akt oskarżenia zawiera wszystkie formalne i wymagane prawem elementy.

To wszystko w tej materii, w razie pytań lub wątpliwości zachęcam do kontaktu.

              Adw. Roland Szymczykiewicz (www.szymczykiewicz.pl)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz