Adwokat Roland Szymczykiewicz w sposób przestępny wyjaśnia i opisuje jak działa prawo karne, jak przebiega proces karny (sprawy karne). Adwokat wyjaśnia czym jest śledztwo,dochodzenie,akt oskarżenia,subsydiarny akt oskarżenia, apelacja,kasacja,zażalenie, wznowienie postępowania,areszt tymczasowy,dozór elektroniczny.
czwartek, 3 stycznia 2013
prywatny akt oskarżenia - wymogi formalne
Zgodnie z tym, co przedstawiłem w pierwszym poście - w postępowaniu karnym wyróżniamy 3 rodzaje aktów oskarżenia:
- publiczny akt oskarżenia (wnoszony przez oskarżyciela publicznego)
- prywatny akt oskarżenia (wnoszony przez prywatnego oskarżyciela)
- subsydiarny akt oskarżenia (wnoszony przez pokrzywdzonego w sytuacji określonej kodeksie postępowania karnego tzw. KPK)
Dziś chcę napisać kilka słów o prywatnym akcie oskarżenia. Ten akt oskarżenia to akt wnoszony w sprawach z oskarżenia prywatnego, czyli w sprawach w których w kodeksie karnym jest napisane wyraźnie iż ściganie odbywa się w drodze oskarżenia prywatnego. Przykładem takich przestępstw są zniesławienie, znieważenie czy też spowodowanie obrażeń ciała na czas skutkujący rozstrojem zdrowia krótszym niż 7 dni.
Z samego założenia (z definicji) nie występuje tutaj zatem oskarżyciel publiczny. Oznacza to, że pokrzywdzony musi wziąć na siebie ciężar ustalenia tożsamości potencjalnego oskarżonego, zebrania dowodów a następnie ciężar udowodnienia oskarżonemu winy w sądzie.
Jeśli chodzi o wymogi prywatnego aktu oskarżenia, to zacznę od tego iż nie obowiązuje tutaj tzw. przymus adwokacko-radcowski (który oznacza, że dane pismo dla jego skuteczności musi sporządzić, podpisać i wnieść adwokat lub radca prawny). Oznacza to że każdy może sam taki akt oskarżenia skonstruować i wnieść, a pomoc adwokata nie jest obowiązkowa (obligatoryjna). Zachęcam jednak tradycyjnie do skorzystania z fachowej pomocy prawnej, albowiem znacząco ułatwia to i upraszcza życie.
Prywatny akt oskarżenia dla swojej skuteczności wymaga opłacania tzw. kwoty zryczałtowanej która obecnie wynosi 300 zł. W razie braku opłaty tej kwoty Sąd wzywa do jej uiszczenia.
Przechodząc do meritum - w prywatnym akcie oskarżenia (zgodnie z art. 487 KPK) muszą znaleźć się następujące elementy:
1) oznaczenie oskarżonego - z imienia i nazwiska oraz adresu
2) podanie zarzucanego czynu - czyli opisanie jakie przestępstwo danej osobie zarzucamy
3) wskazanie dowodów - podanie jakie dowody wskazują na to, że wskazany przez nas oskarżony popełnił przestęptwo
Akt oskarżenia prywatny wnoszony jest bezpośrednio do sądu.
Porównując te wymogi do opisanych przeze mnie uprzednio wymogów formalnych publicznego aktu oskarżenia widać wyraźnie że te wymogi są niższe. Ma to na celu ułatwić obywatelom skorzystanie z tej instytucji.
To wszystko w tej materii. W razie pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu.
z poważaniem,
Adw. Roland Szymczykiewicz (www.szymczykiewicz.pl)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Wybór kancelarii Kasprzak & Kowalak (http://www.kacprzak.pl/) okazał się strzałem w dziesiątkę. Mogę spać spokojnie.
OdpowiedzUsuń